Ray-Ban RB2215 14303F 59
Ett klart val för dina ögon
Vi har unika fördelar.
-
Auktoriserad återförsäljare
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
-
Alla ramar finns i lager
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
-
Fri leverans
Fri frakt på beställningar över 60 €.
Produktbeskrivning
Det världsberömda varumärket Ray-ban anses med rätta vara det bästa bland solglasögon. Ray-bans kollektion garanterar hög kvalitet med tidlös design och finns i många former och färger. De ikoniska Ray-ban-solglasögonen är också populära bland kändisar vilket gjort dem kända över hela världen.
Ray-Ban RB2215 14303F 59 är unisex-solglasögon.
Solglasögonram
- Ramens blå färg passar perfekt till en kall hudton och ljusbrunt, svart eller ljusblont hår.
- Fyrkantiga solglasögonramar är ett perfekt val för dem med en rund, oval eller triangulär ansiktsform.
- Solglasögonens båge är tillverkad av acetat, som är allergivänligt, hållbart och bekvämt.
Solglasögon lins
- De blå linserna förstärker kontrasten och minimerar ljusreflexer. För tennisspelare hjälper linserna till att framhäva bollens färgkontrast mot olika bakgrunder.
- Solglasögonen har gradientlinser som är tonade uppifrån och ner där linsens nedersta del är ljusast. Den mörkaste färgen upptill gör det möjligt att filtrera direkt solljus och den ljusare färgen nedtill ger tillräcklig synlighet. Denna linsbehandling ger bättre orientering i rummet och är idealisk för till exempel bilförare, eftersom den ger tydligare syn i den nedre delen av linsen samtidigt som den minskar bländning uppifrån.
- Linserna är tillverkade av högkvalitativt mineralglas som har den obestridliga fördelen att det är exceptionellt motståndskraftigt mot repor. Mineralglas kännetecknas av sina utmärkta optiska egenskaper jämfört med andra material som används för tillverkning av solglasögonlinser.
- Tack vare den unika tekniken med polariserade linser ger solglasögonen perfekt syn, eliminerar oönskade reflektioner och skyddar ögonen från ultraviolett strålning. De förbättrar upplösningen, skärpedjupet och fokuseringen. Polariserande solglasögon filtrerar bort farliga reflektioner och reflekterat vitt ljus. Detta gör dem särskilt lämpliga för förare, cyklister, skidåkare och sportfiskare. Men de passar lika bra som modeaccessoar för vardagsbruk.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 2 (ljusgenomsläpplighet 18–43 %). De är något ljusare tonade än vanligt och lämpar sig för medelhög solstrålning och för fritidskläder.
Tillbehör
- Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera.
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
Produktspecifikationer
148 mm Bredd
145 mm Skalmlängd
| Lins | |
|---|---|
| Polariserade: | Ja |
| Spegelglasögon: | Nej |
| Gradient: | Ja |
| Fotokromatiska: | Nej |
| Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Något mörkare filter som lämpar sig för normala sommardagar — filterkategori 2 |
| Färg på glasen: | Blå |
| Linshöjd: | 46 mm |
| Linsbredd: | 59 mm |
| Linsmaterial: | Mineralglas |
| UV-filter 400: | Ja |
| Båge | |
| Bågform: | Kvadratisk |
| Bågfärg: | Blå |
| Sekundär bågfärg: | Brun |
| Bågmaterial: | Acetat |
| Storlek: | L |
| Bredd: | 148 mm |
| Skalmlängd: | 145 mm |
| Näsbryggans bredd: | 20 mm |
| Vikt: | 150 g |
| Justerbara näskuddar: | Nej |
| Fjädergångjärn: | Nej |
| Tillbehör | |
| Fodral: | Ja |
| Putsduk: | Ja |
| Övrigt | |
| Kön: | Unisex |
| Kategori: | Solglasögon |
| Varumärke: | Ray-Ban |
| Användning: | Enligt mode |
| Kod: | RB2215 14303F 59 |
Vi är på Instagram!
Ytterligare guide:
Hitta din ansiktsform och de perfekta solglasögonen
Kommentarer om Ray-Ban RB2215 14303F 59