Prada Linea Rossa 0PS B51S 1BO90U 56
Ett klart val för dina ögon
Vi har unika fördelar.
-
Auktoriserad återförsäljare
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
-
Alla ramar finns i lager
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
-
Fri leverans
Fri frakt på beställningar över 60 €.
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
Fri frakt på beställningar över 60 €.
Produktbeskrivning
Solglasögon från Prada är eleganta och tidlösa. Det världsberömda varumärket är lyxbilden, känd för sin betoning på kvalitet och oändliga innovationer som också respekterar varumärkets tradition. Du kan välja från Linea Rossa-kollektionen vilken har en distinkt röd rand. Oavsett vilken stil du väljer, med Prada solglasögon kommer du alltid att vara unik och exceptionell.
Prada Linea Rossa 0PS B51S 1BO90U 56 är solglasögon för män.
Solglasögonram
- Den svarta färgen på ramen passar perfekt till en kall hudton och ljusblont, ljusbrunt eller svart hår.
- Pilot solglasögonramar är ett idealiskt val för dem med en fyrkantig, oval eller triangulär ansiktsform.
- Solglasögonens ram är tillverkad av metall, som håller sin form bra och ger hög stabilitet.
Solglasögon lins
- De orangefärgade linserna blockerar det blå ljuset, som blir mycket starkt särskilt på vintern. De ökar kontrasten, framhäver detaljer och förbättrar synen i skymningen.
- Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständigheten.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 2 (ljusgenomsläpplighet 18–43 %). De är något ljusare tonade än vanligt och lämpar sig för medelhög solstrålning och för fritidskläder.
Tillbehör
- Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera.
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
Produktspecifikationer
135 mm Bredd
145 mm Skalmlängd
| Lins | |
|---|---|
| Polariserade: | Nej |
| Spegelglasögon: | Nej |
| Gradient: | Nej |
| Fotokromatiska: | Nej |
| Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Något mörkare filter som lämpar sig för normala sommardagar — filterkategori 2 |
| Färg på glasen: | Orange |
| Linshöjd: | 45 mm |
| Linsbredd: | 56 mm |
| Linsmaterial: | Plast |
| UV-filter 400: | Ja |
| Båge | |
| Bågform: | Pilot |
| Bågfärg: | Svart |
| Bågmaterial: | Metall |
| Storlek: | M |
| Bredd: | 135 mm |
| Skalmlängd: | 145 mm |
| Näsbryggans bredd: | 17 mm |
| Vikt: | 230 g |
| Justerbara näskuddar: | Nej |
| Fjädergångjärn: | Nej |
| Tillbehör | |
| Fodral: | Ja |
| Putsduk: | Ja |
| Övrigt | |
| Kön: | Män |
| Kategori: | Solglasögon |
| Varumärke: | Prada Linea Rossa |
| Användning: | Enligt mode |
| Kod: | 0PS B51S 1BO90U 56 |
Vi är på Instagram!
Ytterligare guide:
Hitta din ansiktsform och de perfekta solglasögonen
Kommentarer om Prada Linea Rossa 0PS B51S 1BO90U 56