Polo Ralph Lauren 0PH 4110 541380 50 0PH4110 541380 50
Ett klart val för dina ögon
Vi har unika fördelar.
-
Auktoriserad återförsäljare
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
-
Alla ramar finns i lager
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
-
Fri leverans
Fri frakt på beställningar över 60 €.
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
Fri frakt på beställningar över 60 €.
Produktbeskrivning
Solglasögon från Polo Ralph Lauren representerar klassiskt mode och modernt tillvägagångssätt. Polo Ralph Lauren är lätt att känna igen tack vare sin ikoniska logotyp med en polospelare på en häst. Solglasögonkollektionen är stolt över sin unika stil och självständighet.
Polo Ralph Lauren 0PH 4110 541380 50 är solglasögon för män.
Kolla hur du ser ut i dessa solglasögon med Lentiamos virtuella provningsfunktion.
Solglasögonram
- Ramens grå färg passar perfekt till en kall hudton och rött, grått, vitt eller mörkblont hår.
- Runda solglasögonramar är ett perfekt val för dem med en fyrkantig eller oval ansiktsform.
- Solglasögonens båge är tillverkad av acetat, som är allergivänligt, hållbart och bekvämt.
Solglasögon lins
- De blå linserna förstärker kontrasten och minimerar ljusreflexer. För tennisspelare hjälper linserna till att framhäva bollens färgkontrast mot olika bakgrunder.
- Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständigheten.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 3 (ljusgenomsläpplighet 8–18 %). De är lämpliga för intensiv solexponering på stranden eller i staden.
Tillbehör
- Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera.
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
Produktspecifikationer
135 mm Bredd
145 mm Skalmlängd
| Lins | |
|---|---|
| Polariserade: | Nej |
| Spegelglasögon: | Nej |
| Gradient: | Nej |
| Fotokromatiska: | Nej |
| Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Mörkt filter som lämpar sig för intensiv solstrålning — filterkategori 3 |
| Färg på glasen: | Blå |
| Linshöjd: | 43 mm |
| Linsbredd: | 50 mm |
| Linsmaterial: | Plast |
| UV-filter 400: | Ja |
| Båge | |
| Bågform: | Rund |
| Bågfärg: | Grå |
| Bågmaterial: | Acetat |
| Storlek: | M |
| Bredd: | 135 mm |
| Skalmlängd: | 145 mm |
| Näsbryggans bredd: | 21 mm |
| Vikt: | 190 g |
| Justerbara näskuddar: | Nej |
| Fjädergångjärn: | Nej |
| Tillbehör | |
| Fodral: | Ja |
| Putsduk: | Ja |
| Övrigt | |
| Kön: | Män |
| Kategori: | Solglasögon |
| Varumärke: | Polo Ralph Lauren |
| Användning: | Enligt mode |
| Kod: | 0PH4110 541380 50 |
Vi är på Instagram!
Ytterligare guide:
Hitta din ansiktsform och de perfekta solglasögonen
Kommentarer om Polo Ralph Lauren 0PH 4110 541380 50