Moschino MOS119/S 807 06 59
Ett klart val för dina ögon
Vi har unika fördelar.
-
Auktoriserad återförsäljare
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
-
Alla ramar finns i lager
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
-
Fri leverans
Fri frakt på beställningar över 60 €.
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
Fri frakt på beställningar över 60 €.
Produktbeskrivning
Det italienska märket Moschino är synonymt med elegans, originalitet och en unik syn på mode. En sak som är ett måste i deras kollektion är den röda färgen som symboliserar den ultimata livsglädjen. Solglasögonkollektionen från Moschino är typisk för innovation, kreativitet och en stor dos extravagans.
Moschino MOS119/S 807 06 59 är solglasögon för kvinnor.
Kolla hur du ser ut i dessa solglasögon med Lentiamos virtuella provningsfunktion.
Solglasögonram
- Den svarta färgen på ramen passar perfekt till en kall hudton och ljusblont, ljusbrunt eller svart hår.
- Fyrkantiga solglasögonramar är ett perfekt val för dem med en rund, oval eller triangulär ansiktsform.
- Solglasögonens ram är tillverkad av högkvalitativ plast som ger hög hållbarhet och bekväm komfort.
Solglasögon lins
- De gula linserna förstärker kontrasten, till exempel i dimma eller när du tittar på objekt mot himlen.
- Solglasögonen har gradientlinser som är tonade uppifrån och ner där linsens nedersta del är ljusast. Den mörkaste färgen upptill gör det möjligt att filtrera direkt solljus och den ljusare färgen nedtill ger tillräcklig synlighet. Denna linsbehandling ger bättre orientering i rummet och är idealisk för till exempel bilförare, eftersom den ger tydligare syn i den nedre delen av linsen samtidigt som den minskar bländning uppifrån.
- Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständigheten.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 1 (ljusgenomsläpplighet 43–80 %). De är mycket svagt tonade och lämpar sig därför för svagare solljus eller som vind- och dammskydd.
Tillbehör
- Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera.
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
Produktspecifikationer
136 mm Bredd
140 mm Skalmlängd
| Lins | |
|---|---|
| Polariserade: | Nej |
| Spegelglasögon: | Nej |
| Gradient: | Ja |
| Fotokromatiska: | Nej |
| Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Mycket lätt färgade glas för delvis molniga dagar — filterkategori 1 |
| Färg på glasen: | Gul |
| Linshöjd: | 50 mm |
| Linsbredd: | 59 mm |
| Linsmaterial: | Plast |
| UV-filter 400: | Ja |
| Båge | |
| Bågform: | Kvadratisk |
| Bågfärg: | Svart |
| Bågmaterial: | Plast |
| Storlek: | M |
| Bredd: | 136 mm |
| Skalmlängd: | 140 mm |
| Näsbryggans bredd: | 13 mm |
| Vikt: | 190 g |
| Justerbara näskuddar: | Nej |
| Fjädergångjärn: | Nej |
| Tillbehör | |
| Fodral: | Ja |
| Putsduk: | Ja |
| Övrigt | |
| Kön: | Dam |
| Kategori: | Solglasögon |
| Varumärke: | Moschino |
| Användning: | Enligt mode |
| Kod: | MOS119/S 807 06 59 |
| Recept finns: | Nej |
Vi är på Instagram!
Ytterligare guide:
Hitta din ansiktsform och de perfekta solglasögonen
Kommentarer om Moschino MOS119/S 807 06 59