Michael Kors Quogue MK2247U 395087 55
Ett klart val för dina ögon
Vi har unika fördelar.
-
Auktoriserad återförsäljare
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
-
Alla ramar finns i lager
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
-
Fri leverans
Fri frakt på beställningar över 60 €.
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
Fri frakt på beställningar över 60 €.
Produktbeskrivning
Solglasögon av Michael Kors presenterar en kombination av modern lyx, elegant design och kvalitetsarbete. Michael Kors är en respekterad modedesigner som är populär bland många kändisar. Solglasögonkollektionen har en blandning av naturlig skönhet och robust elegans som gör det till det perfekta modetillbehöret för dig som gillar den unika kombinationen av unik stil, färger och kvalitetsmaterial.
Michael Kors Quogue MK2247U 395087 55 är solglasögon för kvinnor.
Solglasögonram
- Den svarta färgen på ramen passar perfekt till en kall hudton och ljusblont, ljusbrunt eller svart hår.
- Rektangulära solglasögonramar är ett idealiskt val för dem med en oval eller rund ansiktsform.
- Solglasögonens båge är tillverkad av acetat, som är allergivänligt, hållbart och bekvämt.
Solglasögon lins
- De grå linserna minskar ljusets intensitet utan att påverka kontrasten eller förvränga färgerna.
- Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständigheten.
- Spegling av linser kännetecknas av en mycket reflekterande yta på linsen. Den minskar mängden ljus som kommer in i ögat. Denna förmåga gör speglade solglasögon ytterst lämpliga i mycket ljusa eller bländande miljöer – till exempel under soliga dagar eller vid skidåkning. Speglingen ger stor visuell komfort men kan förvränga färguppfattningen något.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 3 (ljusgenomsläpplighet 8–18 %). De är lämpliga för intensiv solexponering på stranden eller i staden.
Tillbehör
- Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera.
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
Produktspecifikationer
143 mm Bredd
140 mm Skalmlängd
| Lins | |
|---|---|
| Polariserade: | Nej |
| Spegelglasögon: | Ja |
| Gradient: | Nej |
| Fotokromatiska: | Nej |
| Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Mörkt filter som lämpar sig för intensiv solstrålning — filterkategori 3 |
| Färg på glasen: | Grå |
| Linshöjd: | 45 mm |
| Linsbredd: | 55 mm |
| Linsmaterial: | Plast |
| UV-filter 400: | Ja |
| Båge | |
| Bågform: | Rektangulär |
| Bågfärg: | Svart |
| Sekundär bågfärg: | Grön |
| Bågmaterial: | Acetat |
| Storlek: | L |
| Bredd: | 143 mm |
| Skalmlängd: | 140 mm |
| Näsbryggans bredd: | 17 mm |
| Vikt: | 165 g |
| Justerbara näskuddar: | Nej |
| Fjädergångjärn: | Nej |
| Tillbehör | |
| Fodral: | Ja |
| Putsduk: | Ja |
| Övrigt | |
| Kön: | Dam |
| Kategori: | Solglasögon |
| Varumärke: | Michael Kors |
| Användning: | Enligt mode |
| Kod: | MK2247U 395087 55 |
Vi är på Instagram!
Ytterligare guide:
Hitta din ansiktsform och de perfekta solglasögonen
Kommentarer om Michael Kors Quogue MK2247U 395087 55