Bottega Veneta BV1126S 006 58
Ett klart val för dina ögon
Vi har unika fördelar.
-
Auktoriserad återförsäljare
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
-
Alla ramar finns i lager
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
-
Fri leverans
Fri frakt på beställningar över 60 €.
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
Fri frakt på beställningar över 60 €.
Produktbeskrivning
Bottega Veneta är ett italienskt märke som lägger vikt vid högsta kvalitet samtidigt som man respekterar varje bärares tradition och individualitet. Bottega Veneta kombinerar sofistikerat hantverk med funktionella innovationer och en unik lyx. Kollektionen av solglasögon är förfinad, sofistikerad och tidlös.
Bottega Veneta BV1126S 006 58 är solglasögon för män.
Solglasögonram
- Ramens guldfärg passar perfekt till en varm hudton och mörkbrunt hår.
- Rektangulära solglasögonramar är ett idealiskt val för dem med en oval eller rund ansiktsform.
- Solglasögonens ram är tillverkad av metall, som håller sin form bra och ger hög stabilitet.
- Justerbara näskuddar gör det möjligt att försiktigt ändra solglasögonens position och passform. Justeringen av de bör alltid göras av en erfaren optiker för att undvika skador eller brott.
Solglasögon lins
- De gula linserna förstärker kontrasten, till exempel i dimma eller när du tittar på objekt mot himlen.
- Solglasögonen har gradientlinser som är tonade uppifrån och ner där linsens nedersta del är ljusast. Den mörkaste färgen upptill gör det möjligt att filtrera direkt solljus och den ljusare färgen nedtill ger tillräcklig synlighet. Denna linsbehandling ger bättre orientering i rummet och är idealisk för till exempel bilförare, eftersom den ger tydligare syn i den nedre delen av linsen samtidigt som den minskar bländning uppifrån.
- Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständigheten.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 1 (ljusgenomsläpplighet 43–80 %). De är mycket svagt tonade och lämpar sig därför för svagare solljus eller som vind- och dammskydd.
Tillbehör
- Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera.
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
Produktspecifikationer
133 mm Bredd
145 mm Skalmlängd
| Lins | |
|---|---|
| Polariserade: | Nej |
| Spegelglasögon: | Nej |
| Gradient: | Ja |
| Fotokromatiska: | Nej |
| Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Mycket lätt färgade glas för delvis molniga dagar — filterkategori 1 |
| Färg på glasen: | Gul |
| Linshöjd: | 39 mm |
| Linsbredd: | 58 mm |
| Linsmaterial: | Plast |
| UV-filter 400: | Ja |
| Båge | |
| Bågform: | Rektangulär |
| Bågfärg: | Guld |
| Bågmaterial: | Metall |
| Storlek: | M |
| Bredd: | 133 mm |
| Skalmlängd: | 145 mm |
| Näsbryggans bredd: | 15 mm |
| Vikt: | 220 g |
| Justerbara näskuddar: | Ja |
| Fjädergångjärn: | Nej |
| Tillbehör | |
| Fodral: | Ja |
| Putsduk: | Ja |
| Övrigt | |
| Kön: | Män |
| Kategori: | Solglasögon |
| Varumärke: | Bottega Veneta |
| Användning: | Enligt mode |
| Kod: | BV1126S 006 58 |
| Recept finns: | Nej |
Vi är på Instagram!
Ytterligare guide:
Hitta din ansiktsform och de perfekta solglasögonen
Kommentarer om Bottega Veneta BV1126S 006 58