Armani Exchange 0AX2034S 60636G 59
Ett klart val för dina ögon
Vi har unika fördelar.
-
Auktoriserad återförsäljare
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
-
Alla ramar finns i lager
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
-
Fri leverans
Fri frakt på beställningar över 60 €.
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
Fri frakt på beställningar över 60 €.
Produktbeskrivning
Det populära italienska varumärket Armani Exchange är synonymen för tidlöshet, unikhet och modern design. Samlingen av solglasögon är gjorda av högkvalitativa material med stor tonvikt på detaljer och designades för en ung generation. Varje modeentusiast kommer att välja från denna prisvärda samling av Armani Exchange solglasögon.
Armani Exchange 0AX2034S 60636G 59 är unisex-solglasögon.
Solglasögonram
- Den svarta färgen på ramen passar perfekt till en kall hudton och ljusblont, ljusbrunt eller svart hår.
- Pilot solglasögonramar är ett idealiskt val för dem med en fyrkantig, oval eller triangulär ansiktsform.
- Solglasögonens ram är tillverkad av en kombination av metall och plast. Det ger hög hållbarhet, stabilitet och en extraordinär stil.
- Justerbara näskuddar gör det möjligt att försiktigt ändra solglasögonens position och passform. Justeringen av de bör alltid göras av en erfaren optiker för att undvika skador eller brott.
Solglasögon lins
- De grå linserna minskar ljusets intensitet utan att påverka kontrasten eller förvränga färgerna.
- Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständigheten.
- Spegling av linser kännetecknas av en mycket reflekterande yta på linsen. Den minskar mängden ljus som kommer in i ögat. Denna förmåga gör speglade solglasögon ytterst lämpliga i mycket ljusa eller bländande miljöer – till exempel under soliga dagar eller vid skidåkning. Speglingen ger stor visuell komfort men kan förvränga färguppfattningen något.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 3 (ljusgenomsläpplighet 8–18 %). De är lämpliga för intensiv solexponering på stranden eller i staden.
Tillbehör
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
Produktspecifikationer
136 mm Bredd
145 mm Skalmlängd
| Lins | |
|---|---|
| Polariserade: | Nej |
| Spegelglasögon: | Ja |
| Gradient: | Nej |
| Fotokromatiska: | Nej |
| Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Mörkt filter som lämpar sig för intensiv solstrålning — filterkategori 3 |
| Färg på glasen: | Grå |
| Linshöjd: | 49 mm |
| Linsbredd: | 59 mm |
| Linsmaterial: | Plast |
| UV-filter 400: | Ja |
| Båge | |
| Bågform: | Pilot |
| Bågfärg: | Svart |
| Bågmaterial: | Metall/Plast |
| Storlek: | M |
| Bredd: | 136 mm |
| Skalmlängd: | 145 mm |
| Näsbryggans bredd: | 14 mm |
| Vikt: | 90 g |
| Justerbara näskuddar: | Ja |
| Fjädergångjärn: | Nej |
| Tillbehör | |
| Fodral: | Nej |
| Putsduk: | Ja |
| Övrigt | |
| Kön: | Unisex |
| Kategori: | Solglasögon |
| Varumärke: | Armani Exchange |
| Användning: | Enligt mode |
| Kod: | 0AX2034S 60636G 59 |
Vi är på Instagram!
Ytterligare guide:
Hitta din ansiktsform och de perfekta solglasögonen
Kommentarer om Armani Exchange 0AX2034S 60636G 59