Persol PO1020S 113256 57 0PO1020S 113256 57
Ett klart val för dina ögon
Vi har unika fördelar.
-
Auktoriserad återförsäljare
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
-
Alla ramar finns i lager
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
-
Fri leverans
Fri frakt på beställningar över 60 €.
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
Fri frakt på beställningar över 60 €.
Produktbeskrivning
Solglasögon från Persol är symbolen för artistiskt hantverk, kvalitet och elegant, italiensk design. Fram till denna dag har de tillverkats för hand i en fabrik i Italien och har blivit kända världen över tack vare sina karaktäristiska pilar på bågarna. Solglasögon från Persol är populära hos filmstjärnor för sin unika charm och har blivit en viktig accessoar tack vare sin höga kvalitet, traditionella form och populära märke.
Persol PO1020S 113256 57 är unisex-solglasögon.
Kolla hur du ser ut i dessa solglasögon med Lentiamos virtuella provningsfunktion.
Solglasögonram
- Ramens guldfärg passar perfekt till en varm hudton och mörkbrunt hår.
- Rektangulära solglasögonramar är ett idealiskt val för dem med en oval eller rund ansiktsform.
- Solglasögonens ram är tillverkad av metall, som håller sin form bra och ger hög stabilitet.
- Justerbara näskuddar gör det möjligt att försiktigt ändra solglasögonens position och passform. Justeringen av de bör alltid göras av en erfaren optiker för att undvika skador eller brott.
Solglasögon lins
- De blå linserna förstärker kontrasten och minimerar ljusreflexer. För tennisspelare hjälper linserna till att framhäva bollens färgkontrast mot olika bakgrunder.
- Linserna är tillverkade av högkvalitativt mineralglas som har den obestridliga fördelen att det är exceptionellt motståndskraftigt mot repor. Mineralglas kännetecknas av sina utmärkta optiska egenskaper jämfört med andra material som används för tillverkning av solglasögonlinser.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 2 (ljusgenomsläpplighet 18–43 %). De är något ljusare tonade än vanligt och lämpar sig för medelhög solstrålning och för fritidskläder.
Tillbehör
- Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera.
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
Produktspecifikationer
140 mm Bredd
140 mm Skalmlängd
| Lins | |
|---|---|
| Polariserade: | Nej |
| Spegelglasögon: | Nej |
| Gradient: | Nej |
| Fotokromatiska: | Nej |
| Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Något mörkare filter som lämpar sig för normala sommardagar — filterkategori 2 |
| Färg på glasen: | Blå |
| Linshöjd: | 36 mm |
| Linsbredd: | 57 mm |
| Linsmaterial: | Mineralglas |
| UV-filter 400: | Ja |
| Båge | |
| Bågform: | Rektangulär |
| Bågfärg: | Guld |
| Bågmaterial: | Metall |
| Storlek: | M |
| Bredd: | 140 mm |
| Skalmlängd: | 140 mm |
| Näsbryggans bredd: | 20 mm |
| Vikt: | 230 g |
| Justerbara näskuddar: | Ja |
| Fjädergångjärn: | Nej |
| Tillbehör | |
| Fodral: | Ja |
| Putsduk: | Ja |
| Övrigt | |
| Kön: | Unisex |
| Kategori: | Solglasögon |
| Varumärke: | Persol |
| Användning: | Enligt mode |
| Kod: | 0PO1020S 113256 57 |
Vi är på Instagram!
Ytterligare guide:
Hitta din ansiktsform och de perfekta solglasögonen
Kommentarer om Persol PO1020S 113256 57