Armani Exchange 0AX2057S 612113 59
Ett klart val för dina ögon
Vi har unika fördelar.
-
Auktoriserad återförsäljare
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
-
Alla ramar finns i lager
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
-
Fri leverans
Fri frakt på beställningar över 60 €.
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
Fri frakt på beställningar över 60 €.
Produktbeskrivning
Det populära italienska varumärket Armani Exchange är synonymen för tidlöshet, unikhet och modern design. Samlingen av solglasögon är gjorda av högkvalitativa material med stor tonvikt på detaljer och designades för en ung generation. Varje modeentusiast kommer att välja från denna prisvärda samling av Armani Exchange solglasögon.
Armani Exchange 0AX2057S 612113 59 är solglasögon för män.
Kolla hur du ser ut i dessa solglasögon med Lentiamos virtuella provningsfunktion.
Solglasögonram
- Ramens guldfärg passar perfekt till en varm hudton och mörkbrunt hår.
- Pilot solglasögonramar är ett idealiskt val för dem med en fyrkantig, oval eller triangulär ansiktsform.
- Solglasögonens ram är tillverkad av metall, som håller sin form bra och ger hög stabilitet.
- Justerbara näskuddar gör det möjligt att försiktigt ändra solglasögonens position och passform. Justeringen av de bör alltid göras av en erfaren optiker för att undvika skador eller brott.
Solglasögon lins
- De bruna linserna blockerar blått ljus något, filtrerar reflexer och ger en klarare syn. De är mångsidiga och rekommenderas för personer med närsynthet.
- Solglasögonen har gradientlinser som är tonade uppifrån och ner där linsens nedersta del är ljusast. Den mörkaste färgen upptill gör det möjligt att filtrera direkt solljus och den ljusare färgen nedtill ger tillräcklig synlighet. Denna linsbehandling ger bättre orientering i rummet och är idealisk för till exempel bilförare, eftersom den ger tydligare syn i den nedre delen av linsen samtidigt som den minskar bländning uppifrån.
- Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständigheten.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 3 (ljusgenomsläpplighet 8–18 %). De är lämpliga för intensiv solexponering på stranden eller i staden.
Tillbehör
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
Produktspecifikationer
140 mm Bredd
145 mm Skalmlängd
| Lins | |
|---|---|
| Polariserade: | Nej |
| Spegelglasögon: | Nej |
| Gradient: | Ja |
| Fotokromatiska: | Nej |
| Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Mörkt filter som lämpar sig för intensiv solstrålning — filterkategori 3 |
| Färg på glasen: | Brun |
| Linshöjd: | 49 mm |
| Linsbredd: | 59 mm |
| Linsmaterial: | Plast |
| UV-filter 400: | Ja |
| Båge | |
| Bågform: | Pilot |
| Bågfärg: | Guld |
| Bågmaterial: | Metall |
| Storlek: | M |
| Bredd: | 140 mm |
| Skalmlängd: | 145 mm |
| Näsbryggans bredd: | 14 mm |
| Vikt: | 95 g |
| Justerbara näskuddar: | Ja |
| Fjädergångjärn: | Nej |
| Tillbehör | |
| Fodral: | Nej |
| Putsduk: | Ja |
| Övrigt | |
| Kön: | Män |
| Kategori: | Solglasögon |
| Varumärke: | Armani Exchange |
| Användning: | Enligt mode |
| Kod: | 0AX2057S 612113 59 |
Vi är på Instagram!
Ytterligare guide:
Hitta din ansiktsform och de perfekta solglasögonen
Kommentarer om Armani Exchange 0AX2057S 612113 59